Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej to osoby świeckie, uprawnione do udzielania Komunii św. Najczęściej z posługą taką udają się do chorych, ale w razie potrzeby mogą pomagać w rozdzielaniu Komunii Świętej w kościele – np. w czasie większych uroczystości w parafii lub Mszy św. niedzielnych.

Szafarzy mianuje biskup diecezji po specjalnym kursie przygotowawczym. Nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św., mogą być mężczyźni w wieku od 25 lat. Wymagana jest dojrzałość w wierze: zdrowa pobożność eucharystyczna i intensywne życie sakramentalne, wzorowe życie moralne, aktywne uczestniczenie w życiu parafialnym, poważanie duchowieństwa i wiernych, sprawność fizyczna i psychiczna, otwarta i służebna postawa wobec drugich, serdeczność oraz łatwość nawiązywania kontaktów zwłaszcza z osobami chorymi i w podeszłym wieku.

W naszej Parafii posługuje 5 nadzwyczajnych szafarzy. W ramach swojej formacji uczestniczą w spotkaniach i rekolekcjach organizowanych przez Kurię Diecezji Bydgoskiej, a także pogłębiają swoją wiedzę liturgiczną i teologiczną podczas spotkań formacyjnych z ks. Proboszczem.

Dzięki obecności nadzwyczajnych szafarzy istnieje możliwość dotarcia z Komunią Świętą do osób chorych w każdą niedzielę. W razie takiego zapotrzebowania prosimy o kontakt bezpośrednio z ks. Proboszczem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.